Vedení linové bitvy

Aby těch pravidel nebylo málo, zde je popsán mechanizmus liniové bitvy. Nebojte se, že je toho moc. Až se do hry vžijete už vám to tak složité nepřijde. Vše z těchto pravidel navíc bude ještě vysvětleno a názorně ukázáno během „výcvikové“ části hry.

Jednotky

Jednotky dělíme na řadovou pěchotu, důstojníky a speciální jednotky. Řadovou pěchotou se rozumí desátníci se svými oddíly. Důstojníci jsou seržanti/rotmistři, kapitáni a plukovník. Speciální jednotky jsou dělostřelci.

Řadová pěchota.

Pěchota se přesunuje po bojišti pouze v jednotkách ve formacích. Formací rozumíme dvojstup nebo řadu, případně několik řad. Boj probíhá v řadové formaci a je na velícím důstojníkovi, kolik řad zformuje. Standardně to bývá jedna až dvě řady.

Nastoupená řadová pěchota:

http://www.history.org/Foundation/journal/Winter08/images/Shoot03_r2.jpg

(Vpravo pozice desátníka, vlevo zády k nám důstojník (seržant/kapitán))

Zde ukázka boje v řadách/liniích:

http://www.palba.cz/forumfoto/albums/userpics/12791/priručka.jpg

Zobrazení boje formací pomocí figurek:

http://1.bp.blogspot.com/-Rxsp0zgw7sk/UJwDfZl7hlI/AAAAAAAAO2E/C70N1aTNOs0/s1600/20121108_170150.jpg

přesun jednotky ve dvojstupu:

http://s3.amazonaws.com/magnoliasoft.imageweb/bridgeman/supersize/hgp380422.jpg

Důstojníci se mohou po bojišti pohybovat volně, stejně jako bojovat podle svého uvážení.

Palbu řídí vždy velitel jednotky základními povely: nabít, zacílit (při tomto povelu se odjišťuje pojistka), pal (ihned po výstřelu pojistku zbraně opět zajistím). Výjimkou jsou speciální jednotky a důstojníci, které mají režim volné palby.

Palba se dělí na:

  1. volnou: po získání povolení k palbě, až po její zastavení na rozkaz velitele, střílí hráč dle svého uvážení a schopností na soupeře.
  2. hromadnou: na povel velitele střílí celá jednotka najednou.
  3. po salvách: střelba probíhá postupně po jednotlivých řadách od první po poslední. Tento režim je velice náročný na koordinaci a jeho užití je čistě na dohodě hráčů.

Kontaktní boj: Jeho zahájení je oznámeno povelem: „Na bodák!“ V té chvíli odkládáte pušky na bezpečné místo, případně na záda a tasíte poboční zbraň. Útok kontaktní/poboční zbraní se provádí POUZE NA POVEL velitele jednotky! Pokud na vás někdo útočí kontaktní/poboční zbraní je dovoleno se bránit taktéž kontaktní zbraní bez čekání na povel: „Na bodák!„

Podle starých vojenských pravidel by řadová pěchota neměla věnovat nepatřičnou pozornost nepřátelským důstojníkům. Vysvětlení: Tato hra stojí na liniovém boji a ten je náročný na koordinaci, k čemuž slouží právě důstojníci. Kdyby na bojišti nebyli důstojníci, bude to chaos a to nechceme. Proto všechny vojíny prosíme, střílejte důstojníky, pouze pokud budou chtít střílet oni vás. Zakázat střílet důstojníky přednostně vám samozřejmě nemůžeme , ale pro atmosféru hry je prosím zabíjejte, až to bude naprosto nezbytné. (Třeba v okamžiku, kdy na vás začne mířit svoji zbraní, sekat do vás šavlí nebo vám provádět jiné nepěkné činnosti).

 Speciální jednotky

Dělostřelci

Mají mezi sebou jednoho velitele baterie, který je zodpovědný za velení jednotce a její koordinaci se zbytkem armády. Dělostřelci přijímají rozkazy od plukovníka. Mohou se s dělem přesouvat libovolně a stejně tak je na nich kdy a na co budou střílet, jestliže tím neporušují rozkazy plukovníka.

Váš názor

Datum posledních novinek

Červen 2019
Po Út St Čt So Ne
« Dub    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930